• 28/11/17 asany , Joga , praktyka #

  Joga zmienia na lepsze

  Praktyka asan jest dla mnie terapią. Z powodzeniem zastępuje kozetkę u psychologa.

  Joga dosyć szybko odsłoniła moje silne i słabe strony. Rozchwiane na początku pozycje stojące i deski pokazały brak siły i stabilizacji. W pozycjach odwróconych i wygięciach do tyłu spotkałam się twarzą w twarz z własnym strachem. Pozycja lotosu była poza zasięgiem, nie wierzyłam że kiedykolwiek ją zrobię. Przy jodze trzymały mnie skłony, w których moja introwertyczna natura zawsze czuła się świetnie. Zagłębianie się w siebie zawsze było dla mnie przyjemnością.

  Praca nad wzmacnianiem ciała w sumie zajęła kilka lat. Choć wysiłek nie poszedł na marne, okazało się że praca z ciałem jest łatwiejsza niż zmiana sposobu myślenia.

  Mimo że fizycznie moja deska już dawno była silna i stabilna, to na poziomie umysłu długo się trzęsła. Mój umysł przyzwyczaił się że w desce jest ciężko i potrzebował  czasu aby przekonać się że to już nieaktualne.

  W wygięciach do tyłu strach nie przeminął. Przyzwyczaiłam się że jest i idziemy do tyłu razem.

  To czego nie lubisz i unikasz powinieneś pokochać. To nauka pokonywania własnego strachu i ograniczeń.

  Joga nauczyła mnie stać mocno na nogach i odkryć jak pięknie można otworzyć klatką piersiową, a tak naprawdę serce. Wyjść na zewnątrz, uwierzyć w siebie, wyrażać siebie.

  Wiem że przede mną jeszcze dużo pracy. I to jest dla mnie dobra wiadomość.

  W praktyce asan każdy ma coś do przepracowania i chyba nie ma czegoś takiego jak talent. Poza tym żaden talent nie zastąpi systematycznej pracy nad sobą.

  ***

  no responses
  Joga zmienia na lepsze
 • 26/10/17 asany , indie , Joga , praktyka , rozwój

  #Wewnętrzny komentator

  Był ze mną od początku praktyki, ale wtedy nie byłam świadoma jego istnienia. Zauważyłam go, kiedy zaczął regularnie powracać. Pojawiał się wtedy kiedy było mi naprawdę ciężko w czasie praktyki asan, kiedy nie dawałam sobie rady. Dekoncentrował, zniechęcał i wprowadzał chaos. Słyszałam: nie potrafisz, nie dasz rady. Często mu wierzyłam. Czasem udało mi się zareagować i powiedzieć że ma się zamknąć.

  Z upływem czasu trochę urósł i wszedł w okres buntu. Wszystko było na „nie”. Jeszcze dobrze nie zaczęłam robić asany, a już słyszałam „nie”. Działo się tak kiedy czułam że nie wyciągnęłam z asany ile mogłam albo po prostu nie potrafiłam jej zrobić. To wewnętrzne „nie” oczywiście blokowało mi drogę do „tak”. Z czasem zaczęłam traktować je z przymrużeniem oka i śmieszne „nie” sobie poszło.

  Komentator wciąż jest ze mną w trudnych momentach praktyki jogi, ale dojrzał emocjonalnie i bardzo się zmienił. Teraz słyszę wspierające i spokojne: jeszcze tylko chwila, jeszcze tylko dwa oddechy, cierpliwości. Naprawdę daje się lubić. Tylko czasami zdarzają mu się wpadki.

  Z krytyka i sabotażysty stał się pomocnikiem. Joga pozwoliła mi go zauważyć i wychować na całkiem sympatycznego gościa. Teraz z powodzeniem wspiera mnie również w innych dziedzinach życia. Ale cały czas jestem czujna.

  ***

  no responses
  #Wewnętrzny komentator
 • 22/09/17 asany , Joga , praktyka , rozwój # , ,

  #Joga nie jedno ma imię

  Kiedy zaczynałam praktykować jogę myślałam że joga to po prostu joga. Byłam przekonana że istnieje coś takiego jak jasno określone zasady praktykowania asan.

  W miarę jak poszerzał się mój świat jogi i odkryłam że istnieją różne sposoby jej praktykowania zaczęłam próbować zajęć prowadzonych przez różnych nauczycieli.

  Moje poszukiwania kończyły się różnie. Jeden nauczyciel mówił: biodra wysoko w pozycji, inny: nie unoście bioder zbyt wysoko. Jeden: spinamy pośladki, inny: wszystko rozluźniamy. Byli też tacy, którzy w ogóle niewiele mówili.

  Pośrodku ja czyli zdezorientowany adept jogi, próbujący znaleźć prawidłowo ułożone ciało w pozycji i spokój ducha.

  Prowadziłoby to do wniosku że lepiej trzymać się jednego. Ale z drugiej strony poszukiwania zmuszają do refleksji. Próbując robić nowe rzeczy lub znane inaczej sprawiasz że poszerza się twoja świadomość. Stajesz się bardziej otwarty i świadomy tego co ci służy. Bardziej świadomie wybierasz swoją praktykę. Rozwijasz się.

  Poza tym joga jest intymna. Jest ścieżką indywidualną. Dzieje się w twojej osobistej przestrzeni, w obrębie której przebywasz tylko ty.

  Nie ma jogi lepszej czy gorszej. Joga asan zawsze prowadzi do tego samego rezultatu: uwalnia ciało od blokad. Ważne żeby praktykować ją w zgodzie ze sobą i swoim ciałem.

  Nauczyciel jogi nie zawsze wie najlepiej. Jest przewodnikiem, który prowadzi po asanach, pomaga je budować i ulepszać. Ale twój szef, który podejmuje decyzje to twoje ciało. Każdy z nas ma inne ciało, potrzeby czy upodobania. Różnimy się od siebie i to jest piękne.

  ***

  no responses
  #Joga nie jedno ma imię
 • 07/09/17 asany , indie , Joga , pozycje # ,

  #Przepis na asanę: sthira i sukha

   

   

  Ãsana to pozycja. Słowo pochodzi z Sanskrytu i oznacza: być, pozostawać w określonej pozycji.

  Continue reading

  no responses
  #Przepis na asanę: sthira i sukha
 • 30/08/17 asany , indie , Joga , praktyka # , ,

  #Pragnienia dają siłę

  Kiedy ponownie znalazłam się w Indiach czułam że jestem najszczęśliwszym człowiekiem na Ziemi.

  Continue reading

  no responses
  #Pragnienia dają siłę
 • 10/08/17 asany , indie , Joga , praktyka

  #Nie daj się ponieść

  Kilka miesięcy przed kursem nauczycielskim otrzymałam jedną z cenniejszych lekcji w praktyce asan.

  Któregoś pięknego dnia zignorowałam zasady i bez odpowiedniego przygotowania zrobiłam hanumanasanę (szpagat) i jakby tego było mało poprawiłam skłonem do przodu. Continue reading

  no responses
  #Nie daj się ponieść
 • 03/08/17 asany , indie , Joga , podróże , praktyka

  #Pamiętaj o oddechu

  Kiedy siedziałam w biurze grając w niekończącą się grę AutoCAD i przypominała mi się praktyka jogi w Indiach, wszystko wydawało mi się odlegle i nierzeczywiste. Nagle matę i biurko dzieliła kosmiczna odległość. Continue reading
  no responses
  #Pamiętaj o oddechu
 • 26/06/17 indie , Joga , podróże , praktyka

  #Dlaczego warto wybrać się na jogę do Indii?

  Jeśli kochasz jogę i zdecydujesz się pojechać za nią do Indii to wtedy: Continue reading
  no responses
  #Dlaczego warto wybrać się na jogę do Indii?
 • 19/06/17 indie , Joga , podróże , rozwój # , , ,

  #Liczy się proces

  Nie wiedziałam za bardzo od czego zacząć. Jedyne co przychodziło mi do głowy to coś, czego do tej pory nie robiłam: literatura motywacyjna. Owszem, czytałam książki o takiej tematyce, ale nigdy nie wychodziłam poza obszar teorii. Continue reading
  no responses
  #Liczy się proces
 • 10/06/17 asany , indie , Joga , podróże # , ,

  #Nabierz perspektywy

  Wyjeżdżając z Majsuru miałam mocne postanowienie utrzymania regularnej praktyki jogi. Wiedziałam że znowu będę musiała polegać tylko na sobie i sama mobilizować się do pracy. Planowałam wdrożyć plan zaraz po powrocie. Continue reading
  no responses
  #Nabierz perspektywy
1 2 3 4